جمعه 3 اسفند 1397   20:05:40
اخبار و رویدادهای مهم
16:301397/7/17 سه‌شنبه
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران :
صرفه جویی، بهره وری و تقویت و سنجش سطح علمی، فنی و توان عملیاتی بهره برداران حاصل برگزاری اولین المپیاد بهره برداران شرکت انتقال گاز ایران

آزمون نهایی اولین المپیاد بهره برداران شرکت انتقال گاز ایران در تاریخ 9 و 10 مهرماه به میزبانی منطقه 3 عملیات انتقال گاز در مجتمع تأسیسات تقویت فشار گاز نیزار (قم) با حضور 84 بهره بردار منتخب از 10 منطقه عملیات انتقال گاز کشور و در قالب 14 تیم برگزار گردید.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، بهره برداران را به خلبانان سیستم تشبیه کرد و افزود: با بررسی های انجام شده در شرکت ملی گاز ایران عوامل موثر بهره وری مرتبط با تجهیزات 43 درصد و نیروی انسانی 13 درصد مشخص شده است که اگر عوامل تجهیزات و نیروی انسانی با هم  تجمیع شوند، 56 درصد نقش اساسی در بهره وری خواهد داشت که دست یابی به این مهم بر عهده بهره برداران بوده و در صورتی که ارتباطی درست، موثر و معنادار با تجهیزات برقرار گردد، به دنبال آن حجم زیادی از تعمیرات کاهش خواهد یافت و این به معنای بهره وری و صرفه جویی است.
سعید توکلی اضافه کرد: برای برقراری این ارتباط بدون شک ضروریست نیروی انسانی خصوصا بهره برداران که وظیفه راهبری این تجهیزات را به عهده دارند و به تبع آن تقویت و سنجش بنیه علمی، فنی و عملیاتی آنها مورد توجه و عنایت ویژه قرار می گرفت.
لذا از ابتدای سال 96 بود که ایده برگزاری المپیاد بهره برداران به این منظور مطرح و اقدامات اولیه برای اجرایی شدن آن بعمل آمد.
 این المپیاد در کنار روش های آموزشی جاری و کلاسیک روشی مبتنی بر خودآموزی، به اشتراک گذاری تجربیات در سایه کارگروهی بود که در فضایی سالم و پر از رفاقت، دوستی و همدلی و با مشارکت مشتاقانه همه همکاران در شرکت انتقال به این مرحله نهایی رسیده است.
وی اضافه کرد: شرکت انتقال گاز ایران مأموریت سنگینی بر عهده دارد ولی مطمین باشید با همت، اراده، توانمندی و اشتیاقی که بین تک تک شما همکاران وجود دارد و با یک برنامه منسجم، به سرآمدی در تراز جهانی در افق 1404 خواهد رسید.
سعید توکلی در ادامه گفت: این المپیاد به عنوان اولین قدم، یک حرکت خوب و اثربخش در جهت ارتقاء سطح علمی، فنی و عملیاتی بهره برداران است و خوشحالم که این اولین قدم توسط شرکت انتقال گاز در کشور برداشته شده ولی باید به سمتی حرکت کنیم که بحث المپیاد بهره برداران برای دیگر صنایع نیز اجرا شود.
گفتنی است برای اجرایی شدن این المپیاد کمیته فنی با تشکیل جلسات کارشناسی، دستورالعمل برگزاری المپیاد را با چهارچوب اصلی تدوین شده توسط مدیرعامل و کمیته راهبردی تدوین نمود و پس از تهیه 280 سوال همراه با پاسخ در زمینه کلیه مسایل فنی و عملیاتی بهره برداری تأسیسات تقویت فشار در اختیار کلیه پرسنل بهره بردار در سراسر کشور قرار گرفت.
از تعداد 1000 نفر بهره برداران شرکت انتقال گاز ایران، تعداد 650  نفر ثبت نام و در تیرماه 97 در دو مرحله به صورت هماهنگ در کل کشور در آزمون کتبی به رقابت پرداختند و نفراتی که حد نصاب نمره 70 از 100 را در آزمون کتبی کسب نموده بودند به مناطق مربوطه معرفی و تیم های 7 نفره از مناطق با ترکیب 1 نفر رییس بهره برداری، 3 نفر بهره بردار به عنوان عضو اصلی تیم، 2 بهره بردار به صورت ذخیره و نهایتا یک نفر سرپرست تیم تشکیل گردید،که با توجه به قرعه کشی انجام شده در یکی از جلسات تعمیرات با حضور هیأت رییسه شرکت انتقال گاز ایران، مدیران و روسای مناطق به صورت ویدیو کنفرانس منطقه 3 عملیات انتقال گاز ایران به عنوان محل برگزاری در نظر گرفته شد.
لازم به توضیح است، جهت برگزاری آزمون عملی 36 سناریوی عملیاتی توسط کمیته فنی طراحی و تدوین و با توجه به جلسات کارشناسی، 14 سناریو جهت انجام تست های عملی انتخاب گردید. همچنین با همکاری واحد HSE  ستاد، تعدادی سناریوی ایمنی نیز طراحی و تدوین شد و 14 پاکت که هر یک شامل یک سناریو عملیاتی و یک سناریوی HSE بوده تهیه و قبل از برگزاری آزمون مهر و موم گردید. با توجه به هماهنگی های به عمل آمده با مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید، انتقال و توزیع گاز طبیعی و تصمیمات اخذ شده توسط کمیته راهبردی المپیاد، 9 و 10 مهرماه جهت انجام آزمون عملی انتخاب گردید.
سرانجام در روز 9 مهرماه، تمامی شرکت کنندگان شامل 84 بهره بردار، 14سرپرست تیم و 19 نفر (کل تیم داوری) از مجتمع تاسیسات قم بازدید نمودند و فرآیند آشنایی با Piping، توربوکمپرسورها و سیستم های کنترل و برق رسانی تاسیسات به صورت همزمان انجام شد. همچنین قرعه کشی سناریوها برای تیم های شرکت کننده در همان روز با حضور تمامی داوران و سرپرستان تیم ها انجام گردید و برای هر تیم یک پاکت سناریو انتخاب گردید.
در پایان و پس از اجرای سناریوها توسط تیم ها و امتیازات داده شده توسط داوران، جمع بندی نهایی انجام پذیرفت و مقرر شد رتبه های 1 تا 3 تیم های شرکت کننده تعیین گردند، که پس از جمع بندی نهایی نتایج در همان روز به اطلاع مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران رسانده شد.
لازم به ذکر است دومین المپیاد بهره برداران شرکت انتقال گاز ایران به میزبانی منطقه 4 عملیات انتقال گاز ایران در سال 98 برگزار خواهد شد.

تاریخ به روز رسانی:.
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما