شنبه 29 تير 1398   10:52:48
اخبار و رویدادهای مهم
11:141397/11/15 دوشنبه
در قالب پروژه ای پژوهشی در شرکت انتقال گاز ایران؛
نخستین «آند پرسیلیسیم» کشور ساخته شد

شرکت انتقال گاز ایران در قالب پروژه ای پژوهشی اقدام به ساخت نخستین «آند پرسیلیسیم» کشور با ریزساختار بهینه و دوست دار محیط زیست کرده است.
به گزارش روابط عمومی شرکت انتقال گاز ایران، سعید توکلی گفت: این شرکت با همکاری دانشگاه تهران، در قالب طرحی با عنوان «بهبود تکنولوژی تولید آندهای جریان تزریقی به منظور بهبود مقاومت به خوردگی، خواص مکانیکی، گسیختگی‌های اتصال و چگالی جریان» برای نخستین بار در کشور اقدام به ساخت «آند پرسیلیسیم» کرده است.
مدیرعامل شرکت انتقال گازایران، با بیان این که سالانه حجم عظیمی از آندهای چدن پرسیلیسیم برای حفاظت کاتدیک خط لوله در دنیا مصرف می شود، گفت: در ایران نیز به واسطه حضور خطوط لوله فراوان نفت و گاز، این آندها استفاده می شوند.
وی تاکید کرد: ریز ساختار جهتی بدون عیوب، دوست دار محیط زیست با حذف سرب در فرایند مونتاژ، اتصال ایمن و قابلیت ردیابی محصول از جمله مزایای آندهای تولید شده در کشور به شمار می آیند.
به گفته مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، در سال های گذشته از محصولات خارجی استفاده می شد تا این که برخی از شرکت های داخلی نسبت به بومی سازی تکنولوژی تولید چدن های پرسیلیسیم اقدام کردند اما براساس گزارش های دریافت شده از کارشناسان صنعت، کیفیت تولید آندهای یادشده در کشور نسبت به رقبای خارجی پایین تر بود.
توکلی ادامه داد: با اجرای پروژه ای پژوهشی، هم اکنون نخستین «آند پرسیلیسیم» کشور با کیفیت قابل رقابت با نمونه خارجی ساخته شده است.
وی افزود: در محصول تولید شده، فرآیند ساخت به گونه ای تدوین شده که تضمین کننده چهار مزیت قابل رقابت با نمونه های با کیفیت خارجی است.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران اظهار کرد: آندهای جنس چدن پرسیلیسیم به دلیل هزینه تمام شده و مقاومت مناسب به انواع خوردگی، یکی از گزینه های مطرح در جهت حفاظت از سازه های صنعتی هستند.
توکلی با بیان این که با هدف بهبود کیفیت ساخت آندهای چدن پرسیلیسیم، با سه روش مختلف ریخته گری در  قالب ماسه ای، فلزی و آبگرد انجام گردید، یادآور شد: با توجه به اهمیت ریز ساختار این نوع آند بر کیفیت عملکرد آن، در این پروژه روش های بهینه ریخته گری برای تولید این نوع آندها توسعه داده شد تا ریز ساختار بهینه با خواص مناسب حاصل شود.
وی اعلام کرد: پس از کنترل پارامترهای موثر در ریخته گری، در هر دو قالب ماسه ای و فلزی قطعات کاملا سالم به دست آمد.

تاریخ به روز رسانی:.
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما