چهارشنبه 26 تير 1398   18:18:46
11:311398/3/25 شنبه
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران:
عملکرد و واکنش مناطق عملیاتی در سیل اخیر بسیار عالی بود و شبکه انتقال گاز نمره قبولی گرفت

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران در «نشست هم اندیشی مناطق عملیاتی موثر در بحران سیل» که روز چهارشنبه (22 خرداد) با حضور معاون وزیرنفت، اعضای هیات مدیره، مدیران ارشد صنعت گاز و مدیران مناطق عملیاتی برگزار شد، گفت: اقدامات خوبی در قالب استراتژی و درس آموزی از سیل که مورد نظر و جزو جهت گیری های سال جاری معاون وزیر نفت به شمار می آید، انجام شده است.
سعید توکلی افزود: در جریان سیل اخیر در منطقه یک عملیات انتقال گاز، تعداد 48 شیر به صورت کامل غرق آب شده بود.
وی با قدردانی ویژه از مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و مدیران ارشد شرکت ملی گاز ایران، مدیران و همکاران دلچسب و دوست داشتنی و زحمتکش مناطق عملیاتی تاکید کرد: در جلسه ای که صبح امروز برگزار شد، همکاران شورای استاندارد، برنامه ریزی، شرکت مهندسی و مشاور دکتر پاک سرشت حضور داشتند و مواردی در قالب استاندارد ارایه شد.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران یادآور شد: لوله هایی که با دستور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در منطقه یک عملیات انتقال گاز واگذار شد، سبب انتقال 2 میلیارد مترمکعب آب شد که این مقدار انتقال به مشکلات سیلاب در منطقه کمک کرد.
به گفته توکلی، در منطقه یک عملیات انتقال گاز بیش از 32 خط لوله (470 کیلومتر) درگیر سیل و غرق آب شده بود.
وی تاکید کرد: هم زمان با سیل، دستور صادرات از مرز شلمچه نیز صادر شد که با وجود محدودیت های دسترسی و مشکلات پیرامون سیل، خط لوله تزریق گاز و عملیاتی شد.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران ادامه داد: همچنین این اتفاق با مشکلات کمبود شکر در کشور هم زمان شد و کشت و صنعت دهخدا نیز تزریق گاز شد.
توکلی گفت: تعداد زیادی از ترانس ها، عملگرها، شیرها، بلودان ها غرق آب شده بود که در قالب استانداردهایی به صورت کاملا تکنیکی نسبت به رفع مشکل اقدام شد.
4 هزار تقاطع با رودخانه در غرب کشور
وی اظهار کرد: درشمال کشور، 250 تقاطع با رودخانه وجود دارد و این در حالی است که در غرب کشور 4261 نقطه تقاطع وجود دارد که کار را با محدودیت روبرو کرده است.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با اشاره به ارایه اطلاعات از سوی منطقه 5 عملیات انتقال گاز، اعلام کرد: سیل یکی از  بحران هاست و در زمینه سیویل استاندارد بسیار به روزی (PMF) در ارتباط با سیل در ایران نوشته شده و در سازمان برنامه و بودجه موجود است.
توکلی با اشاره به پرسشی که از سوی همکاران منطقه 2 عملیات انتقال گاز مطرح شده است، گفت: با وجود این که اولویت نخست شرکت ملی گاز ایران و شرکت انتقال گاز ایران، ایمنی است ولی شبکه در جریان سیل اخیر پایداری خوبی داشت، با این وجود آیا می توانیم اطمینان حاصل کنیم که در تمام بحران ها مثل رانش زمین، زلزله، سیل، صاعقه، طوفان و سونامی می تواند پایدار باشد؟
شبکه گاز نمره قبولی گرفت
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران ادامه داد: براین اساس بررسی این موارد در دستور کار همکاران قرار گرفت که شبکه ای که در جریان سیل اخیر نمره خوبی گرفت، برای بقیه بحران ها نیز به صورت مجدد بررسی شود.
وی با اشاره به موارد مطرح شده از سوی همکاران منطقه 7 عملیات انتقال گاز، گفت: اگر تمام اقدامات مرتبط با طراحی نیز درست انجام و اجرا شود، موضوع خستگی پدیده که به علت رزونانس (تشدید) در IGS دیده نشده باید بررسی شود.
واکنش در شرایط اضطراری بسیار عالی است
توکلی با اشاره به واکنش همکاران عملیاتی در مناطق گفت: ساعت 7 صبح روز حادثه جلسه اولیه در رشت برگزار شد و تا ظهر نیروهای منطقه 8 عملیات انتقال گاز در حال اعزام به رشت بودند و این نشان می دهد که پاسخگویی و واکنش همکاران ما در شرایط اضطراری بسیار عالی است.
وی ادامه داد: ولی این قسمت، پس از حادثه است و مهم این است که قبل از حادثه چه اتفاقاتی باید رخ دهد که دچار این تنش ها و استرس ها نشویم.
مدیریت منابع آب در اختیار شرکت انتقال نیست
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران یادآور شد: مدیریت منابع آب یکی دیگر از موارد مهم است چراکه بخش زیادی از کنترل جریان آب در اختیار شرکت انتقال گاز ایران نیست، براین اساس طرح آزادسازی برای حریم های رودخانه ها و قوانین یکپارچه مطرح شده است.
به گفته توکلی، قرار بر این شده که نه تنها سیل و زلزله بلکه پهنه بندی مخاطرات را در سیستم GIS پیاده کنیم.

وی در ادامه با اشاره به بخشی از مشکلات منطقه 4 عملیات انتقال گاز گفت: در جریان سیل اخیر، 15 روز تعداد 38 تیر برقی که قرار بود برق مطمئن را به ایستگاه برساند شکسته بود و همکاران با ژنراتور، برق مورد نیاز را تامین کردند.
ثبت و ضبط اطلاعات ارایه شده در همایش
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران تاکید کرد: همه مواردی که در جلسه صبح مطرح شد، ثبت و ضبط شده و در قالب یکی از محورهای همایش علمی کاربردی و مطرح شدن در طرح استاندارد دیده می شود.
وی با بیان این که یکی از بهترین عملکردها، عملکرد لاین بریک ولوها بود، گفت: تعداد 2200 شیرهای قطع اتوماتیک وجود دارد که کمتر نیم درصد آن ها در سرویس قرار دارند.
توکلی ادامه داد: همچنین عمر مفید 75 درصد از ماشین آلات شرکت انتقال گاز ایران (براساس استانداردی که در مصوبات هیات وزیران اشاره شده) به پایان رسیده و این ماشین آلات با تلاش همکاران در مناطق در حال کار هستند.
قدردانی جانانه از همکاران عملیاتی
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با بیان اینکه تشکر جانانه و از صمیم قلب خدمت همکارانم دارم، یادآور شد: جلسه نخستی که برای المپیاد برگزار شد، دو نفر از همکاران بهره بردار در حال دریافت لوح گفتند که زمستان جبران می کنند.
توکلی ادامه داد: اگر در دی ماه سال گذشته قابلیت اطمینان شرکت انتقال گاز ایران 100 درصد می شود به دلیل دیده شدن بهره بردار در اقصی نقاط کشور است.
وی با اشاره به سخنرانی یکی از همکاران عملیاتی گفت: بعضی ها در خیابان ها کار می کنند و دیده می شوند و بعضی ها در بیابان ها کار می کنند ولی دیده نمی شوند؛ البته شرکت انتقال گاز ایران از شرکت گمنام به شرکتی خوشنام تبدیل شده و امیدوارم این مسیر با رهنمودهای مدیرعامل، هیات مدیره و مدیران ارشد صنعت گاز ادامه پیدا کند.
 
 
 
تاریخ به روز رسانی:.
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما