دوشنبه 23 مهر 1397   23:10:24
11:031396/9/13 دوشنبه
در گفت و گو با مدیر امور مالی شرکت انتقال گاز اعلام شد:
حرکت در مسیر انضباط مالی مهمترین رکن شرکت انتقال گاز ایران

مدیر امور مالی شرکت انتقال گاز با تشریح فعالیت های مدیریت امور مالی در سال گذشته و بیان فعالیت های این مدیریت در سال جاری از حرکت این شرکت در مسیر انضباط مالی خبر داد و این موضوع را از جمله رکن اساسی در شرکت انتقال گاز اعلام کرد . 
به گزارش روابط عمومی شرکت انتقال گاز ، سید محمد دیده کنان مدیر امور مالی شرکت انتقال گاز با اشاره به تهیه گزارش صورت مالی شرکت انتقال گاز ایران گفت: این گزارش از شفافیت قابل توجهی برخوردار است به گونه ای که همکاران امور مجامع تهیه این گزارش را موفقیت بزرگی برای شرکت اعلام کرده اند .
وی افزود: این گزارش بدون بند و شرطی از سوی سازمان حسابرسی اخذ شده است که حاصل تلاش همکاران مدیریت مالی در ستاد و امور مالی مناطق بوده است که اقدام همکاران در تهیه این گزارش تقدیر و تشکر اعضاء مجمع شرکت به ویژه مدیر عامل محترم شرکت ملی گاز ایران را در برداشت .
دیده کنان با اشاره به انجام اقدام های قابل توجه در مدیریت مالی شرکت انتقال گاز از اصلاح بعضی از فرآیندهای دریافت و پرداخت ها خبر داد و افزود: تعیین تکلیف و مختومه کردن پرونده های مالیات ارزش افزوده از دیگر اقدامات قابل توجه در این بخش بوده است .
دیده کنان خاطر نشان کرد: پرداخت مالیات در پرونده های مربوط به سالهای 87 تا 90 برعهده شرکت انتقال گاز بود که با همکاری سازمان امور مالیاتی توانستیم با پرداخت اصل مالیات و بخشودگی جرایم که مبلغ بسیار زیادی بود آنها را مختومه کنیم .
مدیر امور مالی شرکت انتقال گاز افزود: با تدبیر مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، بسیاری از پیش پرداخت های خریدهای قبلی را تسویه و در سال 95 توانستیم مبلغ عمده ای از منابع مالی پروژه ها که در سال های قبل به صورت سنواتی در شرکت انتقال گاز وجود داشت ساماندهی کنیم.
وی تصریح کرد: برخی از این پرونده ها  از سال 88 به صورت راکد وجود داشت و با یک تلاش و همت جمعی در تمامی مناطق شرکت انتقال گاز توانستیم آنها را به سرانجام برسانیم و مبلغ عمده ای را به دارایی شرکت ، انتقال دهیم . به گفته دیده کنان ، این اقدام از پرداخت مالیات اضافه به سازمان مالیاتی جلوگیری می کند و علاوه بر آن می توان از استهلاک آن به عنوان یک منبع برای بودجه های سرمایه ای استفاده کرد.
مدیر امور مالی شرکت انتقال گاز در ادامه از شناسنامه دار شدن اقلام پروژه تاسیسات ذخیره سازی گاز سراجه قم خبرداد و افزود: مبحث بعدی که یکی از بندهای گزارش صورت های مالی شرکت انتقال گاز بود بحث اقلام موجود در پروژه تاسیسات ذخیره سازی گاز سراجه قم بود .
وی افزود: ما می توانیم ادعا کنیم تمامی اقلام پروژه سراجه قم به سیستم جامع تغذیه شده و پیش بینی می شود در آینده نزدیک کل اقلام در سیستم جامع تغذیه شود.
دیده کنان در ارائه عملکرد فعالیت های مدیریت مالی شرکت انتقال گاز به روزرسانی و نصب نرم افزار جدید مالی شرکت انتقال گاز اشاره کرد و افزود: تا سال 95 همچنان در مدیریت امور مالی از نرم افزار قدیمی استفاده می شد، نرم افزاری بر اساس سیستم های قدیمی و DOS که به راحتی هیچ گونه گزارش گیری از آن امکان پذیر نبود. بر این اساس یکی از تصمیمات اساسی که در مدیریت امور مالی گرفته شد برنامه ریزی برای به روز رسانی این نرم افزار بود .
وی افزود: با این اقدام شرکت انتقال گاز به یکی از شرکت های پیشرو و به جرات اولین شرکت زیر مجموعه شرکت ملی گاز است که این نرم افزار را نصب کرده و اصلاحات و تغییرات مطابق کسب و کار این شرکت را به تدوین روش ها، مقررات ملی گاز جهت اجرا اعلام نموده است .
دیده کنان به یکی از کارهای بزرگ دیگری که در شرکت انتقال گاز ایران در سال 95 انجام شد اشاره کرد و افزود: با توجه به قانون الحاق 2 و تغییر رویه درآمد شرکت براساس تغییرات انجام شده در اساسنامه شرکت، درآمد شرکت از جبران هزینه به روش خرید و فروش گاز تغییر کرد. در این روش شرکت انتقال گاز با توجه به چرخه تولید در مرکز خط تولید قرار گرفته به گونه ای که شرکت انتقال گاز ایران هاب تولید ، انتقال و توزیع شرکت ملی گاز ایران به شمار می آید .
مدیر امور مالی شرکت انتقال گاز تصریح کرد: این موضوع یکی از اقدام های قابل توجه و کارهای بزرگی است که در شرکت ملی گاز انجام شد چرا که شرکت انتقال گاز ایران بدون داشتن ساختار و اضافه کردن نیرو این کار مهم را انجام داد که جای تقدیر و تشکر دارد .
دیده کنان به برنامه های اساسی که در سال 96 در مدیریت امور مالی شرکت اجرایی خواهد شد اشاره کرد و افزود: شفافیت در حساب های مالی فی مابین با شرکت های گروه و وابسته، نهایی کردن نرم افزار مالی و استقلال مناطق در حساب های مالی و هزینه ای ، استفاده حداکثر از ظرفیت های نرم افزار جدید در گزارش گیری و تهیه تطبیق حساب های ماهیانه جهت شفافیت در حساب های مالی از جمله اقدامات اساسی است که در مدیریت امور مالی شرکت انجام خواهد شد .
وی همچنین در خصوص انتقال به دارایی های پروژه های سنواتی شرکت انتقال گاز گفت : این اقدام باید با جدیت و رویکرد جدید انجام شود به گونه ای که مانده های پروژه های سنواتی که سال به سال در حال افزایش می باشد با ایجاد شفافیت مشخص و مستند سازی شود و کلیه پروژه ها و خریدهایی که قبلا انجام شده از حساب پروژه ها خارج و به سمت دارایی و اموال انتقال داده شود.
به گفته ی دیده کنان، انتقال به دارایی مانده پروژه های سنواتی، کنترل و ثبت خرید و فروش گاز ورودی و خروجی در مناطق، تفویض کلیه فعالیت های حسابداری اموال و اعلامیه ها به مناطق عملیاتی و شروع و راه اندازی سیستم بهای تمام شده بر مبنای فعالیت (ABC)  در شرکت انتقال گاز از جمله فعالیت ها و اقدامات مدیریت مالی شرکت انتقال گاز ایران در سال 96 می باشد.
 
تاریخ به روز رسانی:.
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما