يكشنبه 29 ارديبهشت 1398   11:23:54
اطلاعیه ها
12:241397/9/3 شنبه
افزایش پایداری و امنیت ارتباطات ماهواره ای در صنعت گاز
تفاهم نامه همکاری شرکت انتقال گاز ایران و سازمان فضایی امضا شد

تفاهم نامه همکاری شرکت انتقال گاز ایران و سازمان فضایی ایران در راستای توسعه کاربردهای فناوری فضایی بومی کشور و با عنایت به مفاد بند 28 از سیاست های کلی برنامه ششم توسعه امضا شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت انتقال گاز ایران، معاون وزیر ارتباطات در آیین امضای تفاهم نامه همکاری شرکت انتقال گاز ایران و سازمان فضایی ایران که شامگاه چهارشنبه (30 آبان) برگزار شد گفت: طرح ریزی و اجرای فاز پایلوت ارایه خدمات مخابراتی ماهواره ای به شرکت انتقال گاز ایران به منظور تایید فناوری ماهواره های مخابراتی در ارائه سرویس ذخیره و ارسال و رله دیتا متناظر با نیازمندی های توافقی با استفاده از زیرساخت ماهواره های بومی از اهداف این تفاهم نامه است.
مرتضی براری با تاکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت های طرفین تفاهم نامه افزود: همکاری در مراحل امکان سنجی و طراحی ماموریت منظومه ماهواره های مخابراتی گسترده و عملیاتی به منظور پاسخ دهی به نیازمندی های شبکه انتقال گاز بعنوان کاربر نهایی و ارایه اطلاعات فنی مورد نیاز در این زمینه به سازمان فضایی ایران، مشارکت و حمایت از سرمایه گذاری و نهادسازی های لازم در اجرای فاز عملیاتی منظومه ماهواره های مخابراتی پس از اجرای فاز تایید تکنولوژی از تعهدات شرکت انتقال گاز ایران در این تفاهم نامه است.
رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی این تفاهم نامه ارایه خدمات به شرکت انتقال گاز ایران مبتنی بر فناوری فضایی بومی در کشور است اعلام کرد: امضای این تفاهم نامه یک طلیعه جدید برای متخصصین حوزه فضایی کشور به منظور ارایه دستاوردها در حوزه های عملیاتی و اجرایی راهبردی است.
وی، بسترسازی ارایه خدمات مخابرات ماهواره ای به شرکت انتقال گاز ایران در قالب پروژه های توافقی را از اهم تعهدات سازمان فضایی ایران در این تفاهم نامه دانست.

شرکت انتقال گاز ایران می تواند سفیر سازمان فضایی باشد
در ادامه، مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران گفت: با اجرای کامل و پایدار این تفاهم نامه از سوی سازمان فضایی ایران، شرکت انتقال گاز ایران می تواند فضاهای بعدی توسعه همکاری ها را ایجاد کند و به نوعی سفیر این سازمان در صنعت گاز باشد.
سعید توکلی افزود: امنیت و پایداری ارتباطات و حصول اطمینان از امنیت اطلاعات از دغدغه های شبکه انتقال گاز ایران است که این موضوع با بهره برداری از فناوری فضایی و سیستم های ماهواره ای مرتفع خواهد شد.
وی با بیان این که مدت زمان این تفاهم نامه چهار سال است، اعلام کرد: در قالب این تفاهم نامه پروژه پایلوتی تعریف می شود و نقاطی را مشخص می کنیم که پس از این که امکان سنجی کردیم و توانستیم از این امکانات استفاده کنیم منجر به امضای قرارداد می شود.
توکلی، همکاری و مشارکت در طراحی ماموریت و امکان سنجی منظومه های ماهواره ای مخابراتی گسترده به منظور ارایه خدمات مخابرات ماهواره ای به صورت عملیاتی در حوزه های مختلف مورد درخواست از قبیل قرائت از راه دور، نشت یابی، شرایط اضطراری در نقاط کور رادیویی، کنترل فرایند حفاظت کاتدی و نیز سایر نیازمندی های شرکت انتقال گاز ایران را از اهداف تفاهم نامه امضا شده برشمرد.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، با اشاره به مزیت های بهره گیری از ماهواره های داخلی اظهار کرد: امنیت ارتباط و اطلاعات برای ما بسیار با ارزش است و با استفاده از بستر ماهواره های بومی مسئله امنیت برای ما حل می شود.

افزایش امنیت ارتباطات با بهره گیری از ظرفیت های بومی
در ادامه، مدیر مخابرات و تله متری شرکت انتقال گاز ایران گفت: این تفاهم نامه با هدف استفاده از خدمات ماهواره ای سازمان فضایی ایران در پروژه های شرکت ملی گاز ایران امضا شده است.
سید محمد سراجی افزود: پروژه هایی از جمله اندازه گیری و قرائت از راه دور، پوشش مخابراتی نقاط کوری که نمی توانیم از ایستگاه های زمینی استفاده کنیم و دیتاهای خاصی که برای اندازه گیری نقاط حساس انتقال گاز نیاز داریم در قالب این تفاهم نامه اجرایی می شود.
وی یادآور شد: پیش از این از بسترهای ارتباطی خودمان و در برخی موارد نیز از ماهواره خارجی استفاده می کردیم اما با توجه به امکانی که سازمان فضایی ایران ایجاد می کنند از این پس به جای استفاده از ماهواره های خارجی از ماهواره ایرانی استفاده می کنیم.
سراجی ادامه داد: نکته بعدی، عدم وابستگی به فناوری دیگر کشورهاست که در مواردی می توانستند ما را با محدودیت مواجه کنند.
به گفته وی، بهره گیری از ظرفیت های داخلی می تواند اطمینان خاطری به ما دهد که هیچوقت سیستم ها و ارتباطات ما قطع نمی شود.

ارایه خدمت ماهواره ای مبتنی بر توسعه فناوری فضایی
در ادامه، سرپرست معاونت توسعه و برنامه ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران گفت: این نخستین تفاهم نامه سازمان فضایی ایران است که ارایه خدمت مبتنی بر توسعه فناوری فضایی می شود.
یاسر موحدی افزود: تاکنون تفاهم نامه های زیادی با دستگاه های دیگر امضا کرده ایم که عمدتا متمرکز بر ارائه خدمت با استفاده از ظرفیت های فضایی سایر کشورها بود.
وی ادامه داد: هم اکنون به نقطه ای رسیده ایم که نخستین پیشنهاد را به یکی از دستگاه های اجرایی کشور ارائه می دهیم تا از فناوری بومی در عرصه فضایی برای ارائه خدمت استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه امضای این تفاهم نامه نقطه عطف توسعه همکاری ها و استفاده از پتانسیل سازمان فضایی ایران است، تاکید کرد: امروز به استقبال امضای تفاهم نامه ای می رویم که منجر می شود در آینده این اتفاقات در صنعت فضایی کشور بیشتر رخ دهد و همکاری میان سازمان فضایی و دیگر دستگاه های بهره بردار و کاربران خدمات فضایی افزایش یابد.
سرپرست معاونت توسعه و برنامه ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران ادامه داد: ارایه خدمات فناوری های پیشرفته به حوزه های راهبردی کشور از جمله انتظاراتی است که جامعه از این سازمان دارد و در این حوزه نقش آفرینی می کنیم.
موحدی یادآور شد: این موضوع یکی از بندهای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در حوزه اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه است تا فناوری های های تک در خدمت فناوری ها و حوزه های راهبردی قرار گیرد.
به گفته وی، بهره برداری از ظرفیت و فناوری بومی فضایی کشور باعث شود سرعت توسعه فناوری بومی ما نیز افزایش یابد.
سرپرست معاونت توسعه و برنامه ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران اعلام کرد: در 10 سال گذشته در حوزه توسعه فناوری بومی، سرمایه گذاری خوبی انجام شده و توانمندی ها و قابلیت های زیادی ایجاد شده است.
موحدی ادامه داد: امیدواریم با حمایت و استقبال دستگاه های مختلف به ویژه شرکت ملی گاز ایران در 10 سال دوم تا افق چشم انداز شاهد این باشیم که این فناوری تاثیر گذار در عرصه خدمت به حوزه های مختلف به ویژه راهبردی کشور باشد و حداکثر بهره برداری از این فناوری پیشرفته صورت گیرد.

تاریخ به روز رسانی:.
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما