يكشنبه 3 شهريور 1398   21:18:22
اطلاعیه ها
15:021398/3/12 يكشنبه
تدوین اولین نسخه دستورالعمل تصویر برداری حرارتی (Thermography) در سطح شرکت انتقال گاز ایران

در ادامه حرکت به سمت ارتقای سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات (مدیریت دارایی های فیزیکی) و با عنایت به رهنمون مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران، مبنی بر تشکیل کارگروه های بازنگری و بهینه سازی برنامه های پایش وضعیت در سه حوزه آنالیز ارتعاشات، آنالیز روغن و ترموگرافی، با محوریت مدیریت برنامه ریزی، هم اکنون شاهد تدوین اولین" دستورالعمل تصویر برداری حرارتی (Thermography) "به عنوان یکی از نتایج فعالیت های کارگروه ترموگرافی از کارگروه های مذکور هستیم.
مدیر برنامه ریزی شرکت انتقال گاز ایران با اعلام این خبر گفت: این کارگروه، کار خود را از تاریخ نهم مهرماه 1397 با مشارکت مناطق 2، 3، 6، 7، 9 و 10، با دبیری منطقه 7 عملیات انتقال گاز آغاز نمود. فعالیت های این کارگروه شامل بهینه سازی برنامه های پایش وضعیت تجهیزات با رویکردPM Optimization، بررسی و یکپارچه سازی پکیج های پیمان سپاری، بهینه سازی ماژول CBM نرم افزار IPCMMS و تدوین دستورالعمل های مورد نیاز جهت استفاده از این تکنیک در برنامه های پایش وضعیت می باشد.
ابراهیم میرزایی راد افزود: به منظور ارتقاء دانش شرکت در این حوزه، دوره آموزشی آنالیز ترموگرافی در محل ساختمان آموزش شرکت ملی گاز با مشارکت 10منطقه عملیاتی برنامه ریزی و اجراء گردید.
وی ادامه داد: به دنبال برگزاری دوره مذکور و کسب دانش روز در این حوزه و بعد از تشکیل چندین جلسه کارشناسی بین اعضای کارگروه، اکنون دستورالعمل ترموگرافی شرکت انتقال گاز با استفاده از آخرین استانداردها و مراجع و با بهره گیری از نقطه نظرات صاحب نظران این حوزه، تدوین گردیده است که به عنوان یکی از دستورالعمل های کاربردی در زمینه پایش وضعیت تجهیزات در سطح کشور بشمار می آید.
مدیر برنامه ریزی شرکت انتقال گاز ایران هدف از تدوین دستورالعمل مذکور را برقراری رویه ای یکسان در به کارگیری تکنیک ترموگرافی به منظور پایش وضعیت تجهیزات در سطح شرکت عنوان نمود و اضافه کرد: در این دستورالعمل در خصوص شرایط اجرای عملیات ترموگرافی، شیوه مستند سازی (در نرم افزار IPCMMS)، فرایند ترموگرافی و تحلیل تصاویر آن به تفصیل پرداخته شده است.
وی اظهار داشت: تکنیک تصویر برداری حرارتی یکی از ابزار های مفید و نوین به منظور پایش وضعیت تجهیزات می باشد که به وسیله این ابزار اشکالات و عیوب انواع تجهیزات، بدون صرف زمان و منابع زیاد، تشخیص و ردیابی می شود. برای مثال عیوب مقره های خطوط برق فشار قوی با یک دوربین حرارت سنج بدون بالا رفتن از تیر های خطوط فشار قوی برق و با حذف ریسک های ایمنی مربوطه و هزینه های زیاد آن،  از راه دور قابل رصد کردن می باشد؛ و یا با یک ترموگرافی ساده از تجهیزات فرایندی می توان بدون صرف زمان زیاد و هزینه های گزاف به منظور باز کردن قطعات بسیار، مستقیماً عیوب قسمت های داخلی دستگاه را تشخیص داده و به صورت هدفمند اقدام به بر طرف کردن آن نمود.
تاریخ به روز رسانی:.
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما