چهارشنبه 1 فروردين 1397   12:30:28
تاریخچه شرکت انتقال گاز ایران
شرکت انتقال گاز بعنوان بزرگترین زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران که از ابتدای تاسیس شرکت ملی گاز ایران در سال 1344 تحت مدیریت شرکت پالایش و انتقال گاز فعالیت داشته و در سال 84 مدیریت انتقال گاز از نظر ساختاری از پخش پالایش تفکیک و در پایان سال 85 به شرکت انتقال گاز تبدیل گردید. این شرکت  با بکارگیری  20 درصد نیروی انسانی شاغل در صنعت گاز، وظیفه خطیر مدیریت، حفظ، نگهداشت و بهره برداری از 70 درصد دارایی های فیزیکی این صنعت عظیم را بعهده دارد.
 این شرکت از ستاد (7 مدیریت و 6 امور مستقل ستادی)و 10 منطقه عملیاتی که شامل منطقه 1 (خوزستان)، منطقه 2 (اصفهان)، منطقه 3 (تهران)، منطقه 4 (خراسان)، منطقه 5 (فارس)، منطقه 6 (هرمزگان)، منطقه 7 (همدان)، منطقه 8 (آذربایجان شرقی)، منطقه 9 (گلستان) و منطقه 10(بوشهر) تشکیل شده است و در مجموع مدیریت عملیات بیش از 36 هزار کیلومتر خطوط انتقال گاز در حال بهره برداری، 81 تاسیسات تقویت فشار، 288دستگاه توربین، 50 مرکز بهره برداری و تعمیرات خطوط لوله، 5 ایستگاه صادرات گاز، 3 ایستگاه واردات گاز، 644 ایستگاه لانچر و ریسیور، 2149 شیر بین راهی و 1195 ایستگاه کنترل خوردگی CPSرا به عهده دارد. و از لحاظ حجم خطوط لوله و تأسیسات تحت بهره برداری، رتبه نخست را در آسیا و رتبه چهارم را در جهان پس از کشورهای آمریکا ، روسیه و کانادا به خود اختصاص داده است.
 باتوجه به گستردگی فعالیت های انتقال در سطح کشور، بعنوان حلقه واسط پالایشگاه ها و شرکت های گاز استانی، دارای نقشی کلیدی و منحصر به فرد در کلیه مدل های کسب و کار صنعت گاز و همچنین تامین انرژی مورد نیاز در بخش های خانگی، صنعتی و نیروگاه های برق می باشد .
با در نظر گرفتن نقش حیاتی گاز طبیعی در زندگی روزمره مردم، اقتصاد کشور و همچنین افزایش روزافزون سهم سوخت پاک در سبد انرژی کشور، شرکت انتقال گاز ماموریت خود را براساس انتقال پاک، ایمن، پایدار و بهره ور گاز طبیعی تعیین نموده و توان عملیاتی خود را به افزایش ظرفیت انتقال گاز کشور از طریق بهره برداری از تأسیسات جدید ، بهینه سازی شبکه موجود انتقال گاز و استقرار سیستم های پشتیبانی در حوزه های مختلف معطوف داشته است.
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما